Kamasz-szülő és családi mediáció
A mediáció lényege a békés vitarendezés, konfliktuskezelés. A konfliktusok első fázisaiban az érintettek még külső segítség nélkül meg tudnak birkózni a helyzettel, a későbbiekben azonban már nem. A pozíciók megmerevednek, a felek a másik álláspontjából már csak azt hajlandók észrevenni, ami eltér a saját álláspontjuktól és gyakran képtelenek a közvetlen kommunikációra.
A konfliktusok során bekapcsoló énvédő mechanizmusok kikapcsolása a mediátor egyik feladata (különben mindkét fél továbbra is csak “fújja a magáét” és nem képzelhető el előrelépés). Ennek előfeltétele a biztonságos környezet és a bizalom megteremtése, ami az előkészítő beszélgetések egyik célja. Kiemelten fontos, hogy a felek - a szerepükből kibillentve - először tudjanak kapcsolódni önmagukhoz, tudatosítsák és meg tudják fogalmazni az érzéseiket, szükségleteiket, aztán pedig ítélkezésmentesen meg tudják hallgatni a másik felet és végül találjanak egy mindkét fél számára megfelelő megoldást. Ezekhez kapnak eszközöket és kereteket a mediáció során.
Megoldásfókuszú kapcsolaterősítő mediáció
Akár kamasz-szülő kapcsolatban, akár párkapcsolatban vagy más családi helyzetekben is előfordulhat, hogy újra és újra ugyanabban a forgatókönyvben találjuk magunkat. A beszélgetések gyakran hasonló pályára terelődnek és már előre sejtjük, mi lesz a másik következő mondata.
A kapcsolaterősítő mediáció abban segít, hogy a felek úgy mondhassák el, ami fontos számukra, hogy a másik valóban meghallja és megértse őket. A cél az, hogy közösen találjanak előrevivő megoldásokat. Nem a múltban vájkálnak, hanem a jövőre koncentrálnak: mit lehet másként csinálni, hogy mindenki jobban érezze magát?
Megoldásfókuszú mediátorként biztonságos légkört teremtek és támogatom a feleket abban, hogy másképp tudjanak beszélgetni, mint otthon. A folyamat (1-3 alkalom) végére kikristályosodik, hogyan tudnak továbbhaladni és mi minden segítheti őket ebben.
Keressenek bizalommal!